Skip to content ↓

Gothic Mede Academy

Our Staff

Leadership Team

                         

Responsibilities

Principal

Mr T. Clarke

Racist Incidents, Designated Safeguarding Lead

Vice Principal

Mrs N. Davis

Currently on maternity leave

 
Acting Vice Principal

Mr M. Warlow

GDPR, Supply, Assessment, KS2, IT Support, Looked After Children, Class Teacher, NQT Induction, Safeguarding Named Person

 

Mrs L. Gallie

KS2, Science, EVC and English

 

Mrs J. Undrell

KS1, Mathematics

  Mrs K. Lewis Early Years
  Mrs A. Sugden SENDCo, Wellbeing and Cover Teacher
     
Class Teachers Other Responsibilities
Nursery Acorn

Miss A. Dickinson

Mrs E. Pearce

Bringing the world into GMA and taking GMA out into the world

Reception Oak

Mrs K. Lewis

Mrs Eatock-Musk

Leadership Team, Early Years

Computing Curriculum

  Ash Mrs C Roberts PE, Pupil Leadership, School and Eco Councils
Year 1

Elm

Mrs Oestreicher Disadvantaged Pupils, MFL, Music
  Beech Miss L. Mills  
Year 2 Maple Mrs J. Undrell Mathematics and Displays
  Willow

Mrs G. Kumar

Assemblies, SMSC, RE, PSHE, SRE and Values

Year 3 Chestnut Mrs P. Lowings History, Geography
  Sycamore

Mrs M. Reynolds

Mrs E. Howard

Pride, DT, Art and Feedback

Year 4 Hazel Miss L. Gillie Science
  Birch

Mr M. Warlow

Mrs K. Hastings

Leadership Team, IT Support

 

 
TAs/EYPs/Learning Support Staff
Although some support staff assist specific class teachers with some routines during the day, all are deployed by teachers and Senior Leadership to enable teachers to provide the highest quality teaching support for children across the school.
  Year / Class based in   Year / Class based in
Ms C. Anderson Cover Supervisor Mrs K. Kinsey KS1 and KS2
Mrs J. Bircumshaw YN Ms L. Lowe YR (1:1)
Mrs A. Brett Y1 (1:1) Mrs C. Maycock YR
Miss J Bygrave Y1 (1:1) Mrs C. Oliver Y2 (1:1)
Miss E. Cenami Y1 (1:1) Mrs C. Russell YR
Miss H.Clark

Y1 (1:1)

Cover Supervisor

Mrs D. Sheehan Y2 (1:1), KS1 and KS2
Miss N. Day YR, KS1 and KS2

Mrs A. Randall

Y2 (1:1)
Mrs D. Heslin KS1 and KS2 Mrs R. Taylor YR
Miss S. Hickman YN Mrs N. Walker YR (1:1)
Mrs A. Hopkin Y4 (1:1) Mrs J. Woolfe Y3 (1:1)
Miss P. Jewell Y1 (1:1)    
 
School Support Staff  
Mrs D. Flint Clerical Assistant
Mrs L. Roberts Data Manager (Monday - Thursday)
Ms D. Deacon Administrative Assistant
Mrs J. Milligan

Family Support Worker, Wellbeing, Safeguarding Named Person

 
Kitchen Staff   Premises Staff  
Mrs G. Billing Kitchen Manager Mrs K.Coveney Site Agent
Mrs E. Neili Kitchen Manager Mrs V. West Cleaner
Mrs F. Power Kitchen Assistant Miss T. Bottoms Cleaner
Mrs E. Mirowska Kitchen Assistant    
 

Lunchtime Staff

 
Mrs E. Douglas Senior Midday Supervisor

Miss L. Digiovanni

Mrs C. Eaton
Mrs D. Heslin

Miss N. Huggins
Mrs K. Kinsey

Miss V. McAdam

Miss L. McNamara

Mrs D. Sheehan

Mrs R. Taylor
Mrs M. Wood

Mrs V. West 

Mrs S. Hanks                 

Midday Supervisors

GOVERNING BODY

Name Post Area or Responsibility Link year group Subject
Steve Stanbury Chair Finance 2 English
Jo Graves Vice Chair Premises, HR, SEND, Standards 4 DT, Music
Thomas Clarke Principal Finance    
Michael Warlow Co-opted Governor Standards    
Emily Rowlands Co-opted Governor Pupil Premium, Premises, NQT Induction, Standards 3 PE
Daniela Sheehan Staff Governor      
Mark Greaney Parent Governor Finance R Computing, RE & PSHE
Paul Cross Parent Governor Finance, Sports Premium 1 Geography, Art
TBC Clerk to the Governing Body