Gothic Mede Academy

Gothic Mede Academy Gothic Mede Academy
Life at Gothic Mede Academy Life at Gothic Mede Academy Life at Gothic Mede Academy Life at Gothic Mede Academy Life at Gothic Mede Academy Life at Gothic Mede Academy

Staff List

Leadership Team

Responsibilities

Principal

Mr T. Clarke

Racist Incidents, Designated Safeguarding Lead

Vice Principal

Mrs N. Davis

Foundation Stage, Supply, Assessment, Class Teacher, Safeguarding Named Person

Mrs M. Reynolds

KS1, Maths, Class Teacher

Miss H. Baldrance

KS1, Values, English, Class Teacher

Mr M. Warlow

KS2, Pupil Premium, Computing, Looked After Children, Class Teacher, Safeguarding Named Person

Mrs A. Sugden

SENDCo, PPA and Cover Teacher

Class Teachers Other Responsibilities
Nursery Acorn

Miss A. Dickinson

Mrs K Golding

Early Maths

Early English

Reception Oak

Mrs N. Davis

Mrs K.Lewis

Leadership Team

DT

Ash Mrs C Roberts PE, Eco Council
Year 1

Elm

Miss S. Howley Music, EVC
Beech Miss H. Baldrance Leadership Team
Year 2 Maple Mrs J. Undrell Art (incl. display), School Council
Willow

Mrs M. Reynolds

Mrs E. Howard

Leadership Team

MFL

Year 3 Chestnut Mrs P. Lowings History, Geography
Sycamore Mrs G. Kumar SMSC, RE, PSHE
Year 4 Hazel Miss L. Fye Science
Birch Mr M. Warlow Leadership Team
TAs/EYPs/Learning Support Staff
Although some support staff assist specific class teachers with some routines during the day, all are deployed by teachers and Senior Leadership to enable teachers to provide the highest quality teaching support for children across the school.
Year / Class based in Year / Class based in
Ms C. Anderson Y3 Mrs A. Hopkin Y3 Sycamore (1:1)
Mrs J. Bircumshaw YR Mrs K. Kinsey Y4
Miss J. Bygrave YR Ash (1:1) Miss L. Lowe YN (1:1)
Miss H. Clark Y4 Birch (1:1) Mrs C. Maycock YR
Mrs E. Douglas Y4 / YR Mrs J. Nicholl Whole School
Miss N. Day Y2 Mrs B. Reeves YN
Mrs J. Eaves Whole School Mrs C. Russell Y3
Mrs T. Fye YR

Mrs D. Sheehan

Y1
Mrs D. Heslin Y4 Mrs M. Clift Y1
Miss S. Hickman YN Mrs H. Whitmill Y2
Miss P. Jewell YR Oak (1:1)
School Support Staff
Mrs D. Flint Clerical Assistant
Mrs L. Roberts Data Manager (Monday - Thursday)
Mrs D. Deacon Administrative Assistant
Mrs H. Whitmill Librarian
Mrs J. Milligan

Family Support Worker, Safeguarding Named Person

Kitchen Staff Premises Staff
Mrs G. Billing Kitchen Manager Mr S. Wilson Site Agent
Mrs E. Neili Kitchen Manager Mrs K. Coveney Cleaner
Mrs F. Power Kitchen Assistant Mrs V. West Cleaner
Mrs E. Mirowska Kitchen Assistant Miss T. Bottoms Cleaner

 

Lunchtime Staff

Mrs E. Douglas Senior Midday Supervisor

Ms C. Anderson               Miss L. Digiovanni

Mrs C. Eaton                     Mrs D. Heslin

Miss N. Huggins              Mrs K. Kinsey

Miss V. McAdam             Mrs P. Smith

Mrs M. Clift                        Mrs D. Sheehan

Mrs V. West                      Mrs M. Wood

Mrs S. White

Midday Supervisors